بتونه ماشین اصطلاحی است که برای بتونه هایی که برای انواع ماشین اعم از انواع خودرو استفاده می​ شود، به کار می رود. در حقیقت در حوزه تولیدی صنایع شیمیایی محصولی به نام بتونه ماشین وجود ندارد، بلکه بتونه ​هایی وجود دارند که برای ماشین استفاده می شوند؛ پس بهتر است برویم سر اصل مطلب و با این بتونه ها آشنا بشویم. مقاله زیر در سایت گنج کالا برای افزایش آگاهی شما در زمینه کاربرد و عملکرد بتونه ماشین شرح داده شده است.

بتونه سنگی

بتونه سنگی، مایعی با خاصیت پر کنندگی است که پایه آن رزین پلی استر غیر اشباع است. این محصول برای پرکردن خلل موجود بر روی انواع سطوح و صاف کردن سطوح علی ​الخصوص سطوح فلزی است. بتونه سنگی به عنوان اولین لایه بتونه در ماشین استفاده می ​شود.

بتونه سنگی ماشین از دو جزء پلی استر و خشک کن تشکیل یافته است پلی استر در قوطی فلزی و خشک کن در تیوپ پلاستیکی ارائه می شود که بعد از ترکیب و استفاده حدود 20 دقیقه زمان لازم است که در دمای 20 درجه سانتی​ گراد خشک شود.

دقت کنید که بعد از ترکیب این دو جزء باید سریعا استفاده شود و اگر مدت زیادی به صورت مرکب باقی بماند خشک و بلا استفاده می شود.

بعد از خشک شدن، این محصول از سختی چشمگیری برخوردار است ولی علی رغم این سختی به راحتی با سنباده قابل سایش است. این محصول معمولا با سنباده ​های نسبتا درشتی همچون 100-120 و 150 سنباده کاری می​ شود.

بتونه سنگی

این ماده طوسی رنگ نه تنها بر روی فلز بلکه بر روی رنگ های قدیمی، فایبرگلاس و انواع مختلف آلیاژ های فلزی همچون استیل قابل استفاده است. برای استفاده از این بتونه برای سطوح از لیسه و کاردک استفاده می شود.

این بتونه علاوه بر سطوحی که قرار است انواع رنگ های اتومبیلی اعم از فوری، روغنی و پلی اورتانی استفاده شود، بلکه برای زیر سازی سطوحی که قرار است رنگ های اپوکسی آمید نیز استعمال شوند قابل استفاده است.

معیارهای کیفیت مناسب بتونه سنگی، سختی محصول بعد از استفاده شدن، چسبندگی آن، سرعت خشک شدن و قابلیت سنباده خوری آن است.

در استعمال بتونه سنگی باید نهایت دقت را داشته باشید که ضخامت آن مناسب باشد. ضخامت بیش از استاندارد ممکن است باعث ترک خوردن آن گردد.

در بازار ایران انواع متنوعی از بتونه​ سنگی وجود دارد که گنج کالا با انتخاب بهترین محصولات بازار از لحاظ کیفی و قیمت محصولات به ارائه این محصولات در سایز های نیم کیلو، یک کیلو و 1.8 کیلوگرم پرداخته است.

بتونه سنگی آرکو و بتونه سنگی پلی مکس از بهترین بتونه​ های موجود در بازار ایران هستند که باب میل سلیقه نقاشان اتومبیل و صنعتی است و از محبوب ترین انوع بتونه سنگی در بازار ایران هستند. این محصولات علاوه بر این در کشورهای حوزه قفقاز، آسیای میانه، روسیه، ترکیه و افغانستان مورد استفاده قرار می گیرند.

بتونه سنگی آپکس و پلی نایس در رده محصولات اکونومی قرار گرفته و با قیمتی نسبتا پایین و کیفیتی قابل قبول به وفور در بازار مورد استفاده قرار می​ گیرند.

شرایط نگهداری بتونه سنگی

اگر قرار است بتونه سنگی خریداری شده شما به صورت کامل یا جزئی از آن باقی بماند. آن را در محیطی خنک و خشک نگهداری کنید. اگر قبل از استفاده می دانید که بخشی از محصول می ماند لازم است موارد ذیل نیز رعایت شود:

درب قوطی با پیچ گوشتی به نحوی باز شود که بعد از استفاده کاملا کیپ بسته شده و از جریان هوا در داخل قوطی کاملا جلوگیری شود.

اگر قرار است بخشی از محصول استفاده شود بهتر است مقدار مورد نظر را از قوطی برداشته شود و به همان نسبت از خشک کن ترکیب شود. در صورتی که خشک کن با تمام محصول ترکیب شود، این محصول در آینده قابل استفاده نخواهد بود.

بتونه سنگی

بتونه فوری

بتونه فوری خودرویی دومین لایه بتونه کاری است و برای از بین بردن موج ​های نهایی استفاده می​ شود.

بتونه فوری ماشین محصولی بر پایه رزین های نیترو سلولز است که در رنگ های مختلفی همچون اخرایی (قرمز) و طوسی با توجه به شرایط جوی ایران ساخته شده است که دارای ویژگی های مخصوص مانند چسبندگی بالا، خشک شدن سریع، انعطاف پذیری بالا، کشش عالی و سنباده خوری آسان است.

این محصول عموما بعد از استعمال بتونه سنگی استفاده می ​شود تا سطح را برای استفاده رنگ فوری آماده کند. این محصول برخلاف بتونه سنگی نیازی به خشک کن ندارد.

طرز استفاده از بتونه فوری

برای استفاده کردن سطح مورد نظر را از چربی، گرد و غبار و زنگ زدگی کاملا پاک کنید. سپس با سنباده پوست آب شماره ۳۲۰-۲۴۰ محل مورد نظر را سمباده کنید. در آخر گرد و غبار سطح مورد نظر را توسط دستمال گرد روب از بین ببرید.

برخی برای زدودن گرد و غبار از تفنگ بادپاش استفاده می‌کنند تا گرد و غباری بر روی سطح نماند. هر چه سطح پاک و عاری از گرد و غبار و چرب باشد به همان اندازه چسبندگی کار بیشتر خواهد بود. اکنون سطح آماده است.

برای رقیق کردن بتونه فوری می ​توان از تینر فوری استفاده کرد و تا 25 درصد تینر فوری به بتونه افزود. بتونه فوری به عنوان لایه​ای نازک ​تر از بتونه سنگی استفاده می ​شود. این بار برای صاف کردن سطح از سنباده​ ای ریز تر ما بین 360-400 استفاده می​ کنیم.

زمان خشک شدن بتونه فوری

در دمای 25 درجه بتونه فوری حداکثر تا 15 دقیقه خشک می​شود. اما برای خشک شدن عمیق بتونه فوری حداقل 2 ساعت زمان لازم است. بعد از خشک شدن عمیق می​ توان شروع به سنباده کاری سطح بتونه فوری نمود.

بتونه سنگی

تفاوت بتونه فوری ماشین و چوب

بتونه فوری ماشین از سختی بیشتری برخوردار است و معمولا در رنگ های طوسی و قرمز در بازار موجود است؛ اما بتونه فوری چوب که معمولا سفید رنگ است و نسبت به بتونه فوری ماشین نرم تر است.

اندازه های موجود در بازار

بتونه فوری معمولا در سایز های 1 لیتری که وزنش کمی بیشتر از یک کیلو هست و بعضا به صورت نیم لیتری در بازار موجود است.

برند های بتونه فوری موجود در گنج کالا

فروشگاه اینترنتی گنج کالا دو برند معتبر بتونه فوری ماشین یعنی آرکو و پلی مکس جهت ارائه به مشتریان گرانقدر انتخاب نموده است و مشتریان گرانقدر می​ توانند تنها با چند کلیک، این محصول را خریداری و در درب منزل تحویل بگیرند. لازم به ذکر است که برای خرید های بالای 500 هزار تومان هیچ هزینه ای به عنوان هزینه حمل اخذ نخواهد گردید.